MMA- Manual Metal Arc Welding
Jest to sposób łączenia metali przez zastosowanie spawarki na której przy odpowiednim ustawieniu prądu spawania wytwarza się łuk elektryczny, jarzący się pomiędzy spawanym przedmiotem metalowym a elektrodą otuloną. Elektroda otulona przesuwana jest ręcznie przez operatora wzdłuż linii spawania i ustawiona pod odpowiednim kątem względem złącza.
Co to jest spawarka?
Spawarka – urządzenie służące do spawania ręcznego lub automatycznego.
Rodzaje spawarek:
Spawarka transformatorowa – wytwarza prąd przemienny ( z sieci 230V).
Spawarka prostownikowa- wytwarza prąd stały z biegunowością dodatnia i ujemną (z sieci 400V)
Spawarka inwertorowa- wytwarza prąd stały z biegunowością dodatnia i ujemną.
Zastosowanie
Spawanie elektrodą otuloną jest stosowane we wszystkich warunkach, jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej. Główne zastosowanie to :
– ślusarstwo( np BES 1.460 R, BES 1.460 RC, BES 1.500 R)
– spawanie konstrukcji stalowych w przemyśle stoczniowym i w większości branż produkcyjnych( np. BES 500 B), spawanie rurociągów( np. BES 46, BES 500 B), w pracach instalacyjnych na budowach, spawanie w warunkach polowych i na wysokościach oraz w miejscach o utrudnionym dostępie (np. BES 500 B)

Zalety metody
Możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów: stale niestopowe i stopowe( np. BESINOX 308), żeliwa( Np. BESMONEL)
Możliwość spawania w każdej pozycji, w warunkach polowych (przy niewielkim wietrze), na wysokościach a nawet pod wodą
Wysoka jakość spoin, dobre własności mechaniczne
Możliwość spawania cienkich elementów (praktycznie od 1,5mm) i grubych (spoiny o grubościach powyżej 4mm zaleca się wykonywać wielowarstwowo)
Wykorzystywanie prostych w obsłudze, łatwo przenośnych i stosunkowo tanich urządzeń do spawania MMA
Wady metody
Duża ilość wydzielanych gazów i niska wydajność spawania (ok. 1-5 kg stopiwa/godz.)
Mała prędkość spawania (ok. 0,1-0,4 m/min.)
Konieczność usuwania żużla i wymiany elektrod co dodatkowo zmniejsza wydajność procesu
Jakość spoin mocno uzależniona od umiejętności spawacza
Duża wrażliwość na wilgoć szczególnie elektrod zasadowych
Proces spawania elektrodą otuloną
Uproszczony schemat stanowiska do spawania łukowego ręcznego

Wysoka temperatura łuku spawalniczego powoduje, że krawędzie metalu topią się i łączą ze sobą. Topi się także elektroda, zalewając spoinę płynnym metalem i wypełniając szczeliny, przez co tworzy się zwarty szew.
W trakcie trwania procesu spawania łuk elektryczny jarzy się między końcem pokrytej otuliną metalowej elektrody a spawanym materiałem. Powstające w wyniku tego gazy chronią przed wpływem atmosfery ciekłe jeziorko spawalnicze. Topiąca się otulina tworzy na powierzchni jeziorka żużel, który chroni krzepnący metal spoiny przed wpływem atmosfery i zbyt szybkim chłodzeniem. W zależności od gatunku łączonych materiałów należy stosować odpowiednie elektrody, które są wytwarzane w setkach różnych odmian.